Venetoclax i kombinasjon med høyintens kjemoterapi viser lovende takter i AML
Yngre pasienter med akutt myeloid leukemi (AML) oppnår høye komplette responsrater (CR) når de behandles med Venclyxto (venetoclax) i kombinasjon med høyintens kjemoterapi i første linje, viser flere nye studier. Noen pasienter kan til og med slippe transplantasjon som følge av behandlingen.
Venetoclax i kombinasjon med lavdosis kjemoterapi har de senere årene gått sin seirsgang over hele verden og benyttes de fleste steder som standardbehandling for eldre AML-pasienter som ikke kandiderer til intensiv kjemoterapi. Flere studier som ble presentert under den amerikanske hematologiske kongressen ASH 2022, peker i retning av at venetoclax også kommer til at spille en essensiell rolle for den yngre AML-populasjonen. Studiene viser nemlig at BCL2-hemmeren er veldig effektiv og har - i kombinasjon med høyintense kjemoterapi-regimer a la FLAG-ida - en håndterbar bivirkningsprofil.
Kan unnvære alloHSCT
En av de studiene som hadde undersøkt potensialet ved venetoclax pluss høyintens kjemoterapi var den italienske fase I/II-studien Gimema AML171 (abstract #710). Her fikk pasienter i alderen 18 til 65 år med nydiagnostisert ELN2017 intermediær- eller høyrisiko AML venetoclax i kombinasjon med FLAI (fludarabin 30 mg/kvm fra dag en til dag fem, cytarabin 2000 mg/kvm fra dag en til dag fem og idarubicin 8 mg/kvm på dag en, tre og fem) i første linje. Etter induksjon med V-FLAI fikk pasientene cytarabin-basert konsolidering og allogen stamcelletransplantasjon (alloHSCT).
Data fra en planlagt interimanalyse viser at 84 prosent (48 av 57) av pasientene oppnådde CR av behandlingen og at 74 prosent av pasientene ikke hadde målbar restsykdom (MRD) etter induksjonen. Etter en oppfølgingsperiode på 10,5 måneder var den mediane samlede overlevelsen (OS) ikke nådd, mens sannsynligheten for 12-måneders OS lå på 76 prosent. Flere pasienter kunne dessuten unngå alloHSCT etter induksjonen.
Respons på tvers av gruppene
I tillegg til den italienske studien, presenterte også en amerikansk forskergruppe opådaterte data fra en fase II-studie på ASH (abstract #709). Studien har undersøkt venetoclax i kombinasjon med høydose-regimet CLIA (cladribin 5 mg/kvm på dag en til fem, cytarabin 1,5 mg/kvm dag en til fem og idarubicin 10 mg/kvm på dag en til tre). Kombinasjonsbehandlingen har tidligere vist lovende effekt og tolerabel toksisitet hos yngre AML-pasienter (≤65) med nydiagnostisert sykdom og hos pasienter med høyrisiko myelodysplastisk syndrom (MDS). De positive tendensene ble bekreftet av de oppdaterte data’ene.
I studien oppnådde 85 prosent av de 57 inkluderte pasientene CR, 10 prosent oppnådde CRi, mens to pasienter (tre prosent) ikke responderte på behandlingen og én pasient (to prosent) døde. Ni av ti pasienter var MRD-negative under studieperioden. Responsen var konstant på tvers av ELN-risikogruppene. Etter en median oppfølgingstid på 22,5 måneder var verken den mediane varigheten av respons (DoR), den mediane event-frie overlevelsen (EFS) eller den mediane samlede overlevelsen (OS) ennå ikke oppnådd.
Studien inkluderte - i motsetning til Gimema AML171 - også pasienter fra gode prognosegrupper.
